EYLÜL 2017
E Bülten        Ana Sayfa
Haberler Sirküler Bültenler

SEKTÖRDEN HABERLER

Karadeniz'de gemi seferleri ve Kırım bağlamında belirlenen ilkeler

 

​Karadeniz'de gemi seferleri ve Kırım bağlamında gözetilecek ilkelerin belirlenmesi amacıyla, Kırım Bölgesi limanlarına gerçekleştirilen seferlere getirilen kısıtlamalara ilişkin Ülkemizin yürüttüğü dış politika göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve söz konusu kısıtlamalara uygun şekilde gereken hassasiyetin gösterilerek, takibinin Liman Başkanlıkları tarafından yapılacağı bilgisi alınmıştır. Detaylı bilgi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bayraklı ve bağlantılı gemilere yönelik yaptırımlar

 

​Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bayraklı  ve GKRY bağlantılı gemilere ilişkin uygulama esasları çerçevesinde daha önce yayınlanmış genelge ve talimatlara ilave olarak;

Türk Bayraklı gemilerin yabancı bir limandan da olsa GKRY limanlarına gidişine izin verilmeyeceği, zaman esaslı gemi kira mukavelesi (Time Charter) ile kiralanan bir Türk Bayraklı geminin GKRY limanlarına uğraması konusunda Türk donatanlarının yabancılarla yapacakları "Time Charter" anlaşmalarda "izin verilen ticari saha" (Permitted Trading Area) belirlenirken GKRY limanlarının "hariç bırakılmış" (excluded) ibaresini taşıması gerektiği, GKRY'den Çıplak Kiralama (Bare-Boat) olarak kiralanan gemilerin limanlarımıza alınmayacağı  ifadelerinin eklendiği belirtilmektedir.

Bu cihetle, azami dikkat ve özenin gösterilmesi, Türk Bayraklı gemilerin, GKRY limanlarına giriş/çıkış yapması halinde ise idarenin gerekli işlem ve her türlü yaptırımları uygulayacağı bildirilmektedir.    

Devamı İçin Tıklayın

Siber güvenlik konusunda farkındalığı artırma ihtiyacı var

 

​Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, yayımlamış olduğu bir karar (Resolution MSC.428(98)) ile siber risk tehditleri ve güvenlik açıkları konusunda farkındalığı artırmaya acil ihtiyaç duyulduğunu tüm üye ülkelere deklare etti.

Anılan karar, sektör paydaşlarının operasyonel olarak siber risklere karşı dayanıklılığı arttırılmış ve güvenli işlemlerin desteklenmesi yönünde çalışmalarını hızlandırarak; idareleri, klas kuruluşlarını, armatörleri, gemi acentelerini, ekipman üreticilerini, servis sağlayıcılarını, limanlar ve liman tesislerini ve diğer denizcilik sektöründeki tüm menfaat sahiplerini korumaya yönelik tavsiyede bulundu. Ayrıca, denizyolu ile yük ve yolcu taşımacılığında mevcut ve ortaya çıkan siber tehditler ve güvenlik açıklarına ilişkin detaylar ve tavsiyelerin yer aldığı bir IMO sirküleri (MSC-FAL.l / Circ.3) Denizcilik Siber Risk Yönetimi ile İlgili Kılavuz Rehberi yayımlandı.

Bahse konu IMO kararı ve rehberi göz önüne alınarak sektör içinde siber risklere karşı hazır bulunmak, denizyolu ile ticaretin sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde yapılabilmesi adına önemli olduğu bildirildi.

Devamı İçin Tıklayın

Harvey Kasırgası denizcilik sektörünün iklim değişikliğine hazır olmadığını gösteriyor

 

​Harvey kasırgası Houston ile birlikte Teksas kıyısındaki diğer limanların da kapanmasına neden oldu. Kasırga sırasında Houston'ın bazı yerlerinde 1000 - 1500 mm aralığında ölçülen yağış miktarı nedeniyle meteoroloji uzmanları Harvey'in ülke tarihindeki en kötü kasırga olduğu yönünde açıklamalar yaptı.

Öte yandan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) ait bir çalışmada Houston dünyadaki yüksek riskli ilk on liman şehri arasında bile yer almıyor. Miami, Greater New York, New Orleans, Osaka-Kobe ve Tokyo şiddetli hava koşullarına karşı daha savunmasız.

İklim değişikliğine karşı gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle limanlar işlerini kaybedebilir, can ve mal kayıpları artabilir ve bunun etkileri tersanelerle sınırlı kalmaz. Colorado merkezli petrol ve gaz araştırma şirketi Peak Energy'nin teknik başkan yardımcısı Harald Jordan, The New York Times'a Houston limanından "toplu çıkışların" görülebileceği yorumunda bulunmuş.

Bir başka gazeteye, The Wall Street Journal'a konuşan Zurich Insurance'ın tedarik zinciri ürün müdürü Nick WİLDGOOSE'a göre, firmalar uzun vadeli planlar yaparken artık limanların hava koşullarına karşı ne kadar korunaklı olduğuna bakacaklar.

TradeWinds gazetesinde yayımlanan makalenin tamamına Türkçe olarak haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

ICC Uyuşmazlık Çözümü Bülteni ikinci sayısı dijital olarak yayımlandı

 

​ICC Türkiye Milli Komitesi'nden Odamıza gönderilen yazıda ICC Uyuşmazlık Çözümü Bülteni yeni (ikinci) sayısının dijital olarak yayımlandığı belirtilmektedir.

ICC Türkiye Milli Komitesi,  söz konusu bültenin yayınlanmasındaki amaçları şu şekilde özetlemektedir: Uluslararası uyuşmazlık çözüm dünyasına güncel öneme sahip bir dizi konuda raporlar, esaslar ve en iyi uygulamaları duyurmak; ICC uyuşmazlık çözüm hizmetinin kullanıcıların gereksinimlerine etkili bir şekilde cevap verebilmesini sağlamak için, hakemler, danışmanlar ve kullanıcılar arasında bir bağ oluşturmak."

Bülteni bilgisayarınıza indirmeniz için gerekli bilgiler haberimizin devamında bulunmaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

ICS Denizcilik Komitesi’ne yeni başkan atandı

 

​Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) Denizcilik Komitesi'ne Hong Kong Armatörler Birliği Teknik Direktörü Martin CRESSWELL'in atandığı bir basın bildirisiyle duyuruldu.

Duyuruda ICS Genel Sekreteri Peter HINCHLIFFE'in şu açıklamasına yer verildi: "ICS teknik komitelerinin çalışmalarını denetleyen ve üye ülkelerdeki armatörler birliklerinin temsil ettiği küresel denizcilik sektörü adına katıldığı IMO toplantılarında yaklaşımlarımıza uygun politikalar geliştiren Denizcilik Komitesi, ICS'nin makine dairesi gibidir. Martin CRESSWELL'in Denizcilik Komitesi'nin yeni başkanı olmasından dolayı çok şanslıyız. Kendisi, ticaret gemisi işletmelerinde çok büyük deneyime sahiptir. Sektör adına yasa düzenleyenlerin makul ve uygulanabilir kararlar almasının öneminin ve bunun deniz güvenliğini arttırmak ve sektörün çevreyle uyumlu çalışmasını sağlamak için ICS olarak yaptığımız kolektif çabaların bir parçası olduğunun farkındadır."

Devamı İçin Tıklayın

Nem, boksiti tehlikeli bir yük durumuna getirebilir

 

​Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Kargo ve Konteyner Taşımacılığı Alt komitesi, dördüncü oturumunda dünyanın başlıca alüminyum kaynaklarından olan boksitin gemilerle taşındığında yaratabileceği tehlikeleri ve bunun ilgili son çalışmaları ele aldı.

Örgüt bir süredir boksit taşıyan gemileri bekleyen risk ve tehditleri araştırmaktaydı. Alt komite, Uluslararası Denizcilik Katı Dökme Yükler Kodu'nu (IMSBC) güncellemek ve gerekli iyileştirmeleri yapmak amacıyla Küresel Boksit Çalışma Grubu'nun bulgularını inceledi.

Alt komite, söz konusu bulgulara dayanarak nemin boksiti tehlikeli bir madde durumuna getirebileceğine dikkat çekti ve başta gemi adamları, gemi sahipleri, terminal operatörleri ve kaptanlar olmak üzere bütün ilgili taraflar için boksit taşınması hakkında bilgi veren bir sirküler yayımladı.

Sirküler hakkında kısa bir açıklamayı ve sirküleri okuyabileceğiniz bağlantı adresini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

Odamızda "Gemiler İçin MRV Uygulamaları ve Gemi Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler" Semineri düzenlenecek

 

​"Gemiler İçin Emisyonların İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması (MRV) Uygulamaları ve Gemi Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler Semineri", 18 Ekim 2017 Çarşamba günü 14:00-16:45 saatleri arasında Odamız Meclis Salonu'nda gerçekleştirilecek olup, Seminere katılım sağlayanlara "Seminer Katılımcı Belgesi" verilecektir. Detaylı bilgi haberin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın